Wczesne objawy ciąży


WczesneObjawyCiazy.pl – czy aby na pewno jesteś w ciąży?

Testy ciążowe

W przypadku zaobserwowania jednego lub kilku wczesnych objawów ciąży, aby dokładnie zweryfikować podejrzenie zapłodnienia, można wykonać jeden z testów ciążowych. Powszechnie dostępne w aptekach testy ciążowe mają bardzo duże prawdopodobieństwo skuteczności. Mimo to, wynik ujemny nie daje 100% pewności wykluczenia ciąży – niemniej, jest to najprostsza, a zarazem najszybsza metoda na przynajmniej wstępną weryfikację swoich podejrzeń co do ciąży. Należy przy tym pamiętać, że wykonanie testu ma praktyczny sens dopiero od około 6 – 12 dnia od momentu podejrzewanego zapłodnienia  – wiąże się to z początkowo bardzo małym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej – hCG (hormonu produkowanego w trakcie ciąży, odpowiedzialnego za wynik testów ciążowych) w moczu i krwi kobiety.

domowy test ciążowy

domowy test ciążowy

Istnieją trzy rodzaje testów na obecność ciąży:

  • domowy test ciążowy (na zdj.) – do samodzielnego wykonania, do kupienia w aptekach bez recepty. Test bada obecność określonego hormonu (gonadotropiny kosmówkowej – hCG) w moczu kobiety. Test należy przeprowadzać ostrożnie, ściśle przestrzegając zaleceń na dołączonej ulotce. Wykonanie jest bardzo proste, zazwyczaj polega na umieszczeniu próbki moczu w odpowiednim okienku testera. Różnice dotyczą jedynie sposobu umieszczenia próbki – bezpośrednio, lub za pomocą odpowiedniej pipetki. Powszechnie szacuje się skuteczność tego testu na ok. 90%. W zależności od czułości testu (zdolności testu do prawidłowego rozpoznania ciąży), wynik dodatni otrzymuje się już od około tygodnia po zapłodnieniu
  • laboratoryjny test moczu – wykonywany warunkach laboratoryjnych (przychodnia lekarska), wyższa czułość niż domowego testu ciążowego (na poziomie 100% – od 7 dnia po zapłodnieniu). Bada się obecność hormonu (gonadotropiny kosmówkowej – hCG) w moczu kobiety (podobnie jak w przypadku domowego testu ciążowego) – jest to jednak test bardziej czasochłonny niż domowy test ciążowy
  • laboratoryjny test krwi – wykonywany również w warunkach laboratoryjnych, czułość podobna do laboratoryjnego testu moczu – bada się obecność tego samego hormonu (gonadotropiny kosmówkowej – hCG) we krwi kobiety – czasochłonność podobna jak w przypadku laboratoryjnego testu moczu.

Kobieta może wykonać test od ok. 6 – 12 dnia od przypuszczanego zapłodnienia wykonując laboratoryjne testy moczu lub krwi – lub bardzo czuły test domowy. Jak już wspomniano, pierwszym, najszybszym i najprostszym (ze względu na dostępność) krokiem w przypadku podejrzenia ciąży, jest wykonanie domowego testu ciążowego z próbki moczu (powinien to być mocz poranny). Wynik dostaje się najczęściej po ok. 5 – 10 minutach. Z reguły dwie kreski oznaczają, że wynik testu jest pozytywny.


Zazwyczaj kobiety potwierdzają swoją ciążę w 4 – 6 tygodniu. W przypadku wszelkich wątpliwości, należy skonsultować się z ginekologiem i opisać wszystkie wczesne objawy ciąży oraz ewentualne wyniki domowego testu ciążowego. Jeśli ciąża zostanie potwierdzona, lekarz udzieli wszelkich niezbędnych informacji, ustali wiek zarodka, skieruje przyszłą mamę na dalsze badania i określi przewidywany termin porodu.

Warto również poznać pewne objawy ciąży.